Menu
Your Cart
20% OFF on all products Shop now

Müzik Aletleri  

Müzik Aletleri  
Geçmişten Günümüze Müzik Aletleri

Bir sesin anlamlanmış haline müzik denir. Müzik sektörü, çok uzun yıllardır sayısız insan tarafından yoğun olarak rağbet gören bir sektördür. Günden güne ortaya müzik türleri ile beraber çok sayıda müzik aletleri de ortaya çıkar. Büyük küçük herkesin ilgi odağı haline gelen müzik aletleri, seçenek çokluğu ile de büyük beğeni topluyor.
Müzik kelimesi, birden fazla tanıma sahip olan bir kelimedir. Geçmişi ise çok çok uzun yıllara dayanır. Müziğin ortaya çıkması ile beraber, yıllar içerisinde çeşitli müzik aletleri de kendini göstermeye başladı. Müzik yapmak için kullanılan her alete müzik aleti tanımını yapmak mümkündür. Çeşitlerini inceleyen bilim dalına ise, Organoloji denir. Sanat tarihi açısından müzik aletleri oldukça önemli Bir yere sahiptir. Bu konuda yapılan araştırmalarda bundan yaklaşık olarak 5000 yıl önce bile müzik yapıldığına dair izler bulunur. 

Çalınma Türlerine Göre Müzik Aletleri
Tuşlu çalgılar 
Telli çalgılar
Yaylı çalgılar
Nefesli çalgılar
Vurmalı çalgılar 

Tuşlu Müzik Aletleri 
Org: Tuşlu müzik aleti denildiğinde akla gelen ilk isim şüphesiz org olur. İlk org M.Ö. 200lü yıllarda icat edilmiştir. 
Piyano: 1700lü yıllarda icat edilmiş, tuşlu müzik aletleri sınıfında yer alan bir çalgı türüdür. Büyüleyici sesi ile sayısız kişiyi kendine hayran bırakır. Ayrıca klasik batı müziğinde en çok kullanılan çalgılar arasında yer alır. 
Melodika: 1950li yıllarda ortaya çıkmış bir müzik aletidir. Toplam beş farklı modeli bulunur. Günümüzde okul öğrencileri tarafından sık tercih edilen bir çalgı türüdür. 

Telli Müzik Aletleri 
Bağlama: Türk halk müziğinde kullanılan en yaygın müzik aleti çeşididir. Bazı şehir ve ilçelerde farklı isimlerle de anılır. Toplam yedi tele sahip olan bağlama, mızrap ya da parmak ile çalınır. Toplam altı tip bağlama türü bulunur. 
Gitar: Yurt dışında olduğu kadar Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan bir müzik aleti türüdür. Parmak ya da pena ile çalınır. Genel olarak altı tele sahiptirler. Çok sayıda ağaç türünden yapılmış gitarlar rastlamak mümkündür. Hemen hemen her müzik türünde de kullanılan bir müzik aletidir. Ortalama dokuz farklı model gitar bulunur. 
Ud: Türk müziğinde önemli bir yere sahip olan müzik aleti türüdür. Altı teli vardır. Mızrap ile çalınır. İki adet ud türü bulunur.

Yaylı müzik aletleri
Keman: Yaylı müzik aletleri içerisinde en bilindik tür kemandır. Keman yayı yani arşe ile çalınır. Oldukça duru sesi ile de diğer müzik aletlerinden apayrı bir yerde yer alır. Keman, çalması oldukça zor olan bir çalgıdır.
Çello: Yedi adet teli olan bir müzik aletidir. Genellikle akustik müzik türlerinde kullanılır. Tarihi 16. Yüzyıla kadar dayanır.
Kemençe: Genellikle Karadeniz yöresinde yoğun olarak kullanılan bir müzik aletidir. Yay ile çalınır. Toplamda üç teli vardır.

Nefesli (üflemeli) müzik aletleri
Kaval: Eski günlerden beri çoban çalgıdır olarak bilinen bir müzik aletidir. Alt kısımda bir adet, üst kısımda da yedi adet olmak üzere toplamda sekiz adet deliği bulunur. Çeşitli üfleme teknikleri ile, kavaldan oldukça değişik sesler çıkarmak mümkündür.
Tulum: Genel olarak Anadolu’nun kuzeydoğu kesimlerinde kullanılan bir müzik aleti türüdür.
Klarnet: Nefesli çalgı türleri arasında en çok dikkat çekenidir. Toplamda beş parçanın birleşmesi ile oluşur.

Vurmalı müzik aletleri
Bateri: Özel çalma teknikleri ile eşsiz müzikler ortaya çıkaran bir müzik aletidir. Toplamda beş davul ve iki zilden oluşur.
Darbuka: Geçmişi milattan önceki yıllara dayanan bir çalgı türüdür. Şehir ve yörelere göre farklı isimlerle de anılır.

Bidolusite Müzik Aletleri
Bidolusite resmi sayfası üzerinden pek çok müzik aletine ulaşmak mümkündür. Kağıda ödeme imkanı ile de tüketicilere kolaylık sağlar. Kaliteli hizmet politikası ile kaliteli alışveriş yapılma imkanı bulunur. 

Kalimba 17 Tuşlu (Çanta + Akort Çekici hediyeli) Kalimba 17 Tuşlu (Çanta + Akort Çekici hediyeli)
-19 %
17 TUŞLU KALİMBA MAUN AĞACIPAKET İÇERİĞİ1 x 17 Tuşlu Kalimba 1 x Akort Çekiçi 1 x Saklama çantası YERLİ ÜRETİM KALİMBAHER YAŞA UYGUN KALİMBAKALİMBA MİSTİK BİR AFRİKA ÇALGISIDIRYANINIZDA TAŞIYABİLMENİZ İÇİN ÇANTASI HEDİYE OLARAK GÖNDERİLMEKTEDİRMalzeme: Maun-Ceviz Ahşap + Cevher M..
$170.00 $209.00
Ex Tax:$144.07
Masterwork Abanoz Keman ..
$600.00
Ex Tax:$600.00
Masterwork El Yapımı Elektro Akustik Gitar LF-4123SCEQ N Masterwork El Yapımı Elektro Akustik Gitar LF-4123SCEQ N
-12 %
Masterwork El Yapımı Elektro Akustik Gitar LF-4123SCEQ N Ses kalitesi artırılmış gitarlara akustik gitar denir. Akustik gitarlarda kullanılan malzemeler daha kalitelidir. Gül ağacı ve ladin ağacı gibi ağaç türlerinden üretilir. Dış Görünüm Ve Dizayn Görünüşüyle klasik gitarı andıran akustik gitarı..
$1,499.00 $1,712.10
Ex Tax:$1,270.34
Masterwork Elektro Gitar HEG310 NL..
$680.00
Ex Tax:$680.00
Masterwork Elektro Gitar HEG310 RD..
$600.00
Ex Tax:$600.00
Masterwork Gül Keman ..
$413.00
Ex Tax:$350.00
Klasik gitar 4/4 boyutlarındadır,11 yaş ve üzeri için kullanıma uygundur. Yeni başlayanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir bu yüzden yoğun bir şekilde talep vardır. Masterwork 4/4 Tam Boy Klasik Gitar, kaliteli bir donanıma sahiptir, ergonomik yapısıyla yeni başlayanlar için en uygun gitar t..
$755.00
Ex Tax:$639.83
Klasik gitar 4/4 boyutlarındadır,11 yaş ve üzeri için kullanıma uygundur. Yeni başlayanlar tarafından daha çok tercih edilmektedir bu yüzden yoğun bir şekilde talep vardır. Masterwork 4/4 Tam Boy Klasik Gitar, kaliteli bir donanıma sahiptir, ergonomik yapısıyla yeni başlayanlar için en uygun gitar t..
$738.74
Ex Tax:$626.05
Showing 1 to 12 of 39 (4 Pages)