Kusursuz bir görünüm için normal kıyafetlerimiz haricinde iç çamaşırlarımıza da gerekli özen ve önemi göstermeliyiz. İç giyimde özellikle sütyen seçiminde vücut ve göğüs tipi çok önemli. Doğru bedeni bulduğunuzda kusursuz bir görünüme kavuşacağınız gibi, yanlış bir seçimde orta hoş olmayan bir görüntü çıkabilir. Bu kötü görünümün dışında rahatlık açısından da sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Sağlıklı ve rahat göğüsler için kesinlikle vücut tipinizi belirlemeli ve ona uygun olan seçimi yapmalısınız.

Armut Tipi Vücut

Armut tipinin alt kısımlara doğru genişleyen bir yapısı vardır. Bu nedenle göğüsler dikkat çeken bölge olmalıdır. Destekli sütyenler bu vücut tipi için ideal seçimdir. 

Elma Tipi Vücut

Bu vücut tipinde göğüsler küçükse dolgulu sütyenler tercih edilmelidir.  Dekolte ve balkonet tarzı sütyenler kesinlikle tercih edilmesi modeller arasında. Eğer büyük göğüs ölçülerine sahipsen full cup yani tam sütyenler tercih edilmeli. Bu vücut tipine sahipsen üçgen ve straplez modellerden uzak durmalı.

Kum Saati Tipi Vücut

Bu vücut tipi için birçok sütyen seçeneği mevcut, önemli olan uygun ölçüde olmalarıdır. Dolgun göğüslere sahipseniz balkonet tipi sütyenler çok iyi uyum sağlayacaktır. Eğer göğüslerin daha büyük bir bedene sahipse toparlayıcı sütyen tipide tercih edilebilir.

Dikdörtgen Tipi Vücut

Kıvrımları biraz daha az olan bu vücut tipi için dolgulu sütyenler en doğru tercihtir.  Göğüsleri küçük gösterecek modellerden uzak durulmalı ve sporcu sütyenleri seçerken de dikkatli olunmalı.

Dar Omuzlu Kişiler 

Dar omuzlara sahip vücut tipleri ideal sütyeni bulmakta biraz zorlanabilir. Çapraz sporcu sütyenler ve üçgen askılı sütyenler dar omuzlu kişiler için uygun seçimdir. 

Geniş Omuzlu Kişiler

Geniş omuzlara sahip olanlar için balkonet ve yarım kap sütyenler ideal seçimlerdir. Arkası bantlı ve çapraz sütyenlerde uygun seçenekler arasında.