Yaz geldi, bu güneşli günlerde sağlık açısından gözlüksüz olmaz. Güneş gözlükleri, şıklığınızın ve kombininizin de vazgeçilmez parçasıdır. Doğru sonuç elde edebilmek için doğru seçim yapılmalı. Hangi yüz tipine hangi gözlük gider? Nasıl bir çerçeve olmalı? Camı ne renk ve ne şekil olmalı. Tüm bunlarIın cevabı doğru sonuç için ayrılmaz parçalardır. Ayrıca size bir püf noktası: Ray-Ban gözlükler hemen her yüz tipine uyum sağlar. Ray-Ban gözlüklerle hem şık hem de çekici görüneceksiniz.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kare Yüz Şekli
Kare bir yüz, geniş çene ve geniş alına sahipseniz hatlarınız da keskindir. Yüz hatlarınız keskin olduğu için güneş gözlüğünde daha yumuşak hatlı bir gözlük seçmelisiniz. Böylelikle yüz hatlarınız da yumuşayacaktır. Dolayısıyla geometrik şekillerden ve dikdörtgen çerçevelerden uzaklaşmalı, yuvarlak ve oval şekilli gözlükler tercih etmelisiniz. Oval çerçeveli bir güneş gözlüğü alnınızı ve çenenizi olduğundan daha dar gösterecektir. Ray-Ban yuvarlak çerçeveli modelleri de bu yüz tipine uyumludur.

Oval Yüz Şekli
Alnınıza göre daha dar bir çene yapınız ve çıkık elmacık kemikleriniz varsa, oval yüz şekline sahipsiniz. Oval bir yüze hemen hemen her gözlük modeli uyacaktır. Yüzünüzün doğal orantısını bozacak modellerden uzak durmakta fayda var. Daha çok dikdörtgen gözlük modelleri ve kelebek şekilli gözlükler tercih edilmelidir. 

Yuvarlak Yüz Şekli
Yumuşak hatlarınız ve geniş bir yanak bölgeniz varsa yuvarlak yüz şekline sahipsiniz demektir. Güneş gözlüğü seçerken yüz hatlarınızı daha sert gösterecek olmasına dikkat edilmeli; bunun için de geometrik modeller, köşeli ve belirgin çerçeveler tercih edilmelidir. Siyah renkte gözlükler, üç renkli ve desenli gözlükler de yüzünüze uyacaktır. Ayrıca zeytin rengi ve ahşap model çerçeveler de uyumlu olacaktır. Ray-Ban firmasının ürettiği gözlükler de tam size göre. Ray-Ban gözlüklerden deneyebilirsiniz.

Üçgen Yüz Şekli
Dar bir alın ve geniş bir çeneye sahip kişilerdir.  Alnı geniş, yanak-çene bölgesini de daha dar gösterecek gözlükler seçilmeli. Alt çerçevesi olmayan ve şakaklara kadar uzanan geniş gözlükler bu yüz tipine sahip kişiler için oldukça idealdir. Koyu renkli, çizgili ve mavi tonlardaki çerçeveler de sizin için idealdir. 
 
Elmas Yüz Şekli
Eşkenar dörtgen olarak da bilinir. Alın, göz hizası ve çene dar; elmacık kemikleri yüksek ve belirgindir. Üst kenarı belirgin çerçeveler alnınızı daha geniş gösterecektir. Düz ya da yuvarlak çerçeve tercih edilebilir. Kırmızı, mor, mavi, pembe gibi canlı renkli çerçeveler bu yüz tipine sahip kişiler için ideal olacaktır.

Kalp Yüz Şekli
Kalp yüz şekline sahip kişilerde, geniş alın, geniş elmacık kemikleri ve dar bir çene kendini gösterir. Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzün alt tarafını üst tarafına göre orantılayacak Aviatör gözlükler seçilebilir. Renk seçiminin de daha açık ve soft renklerden yana yapılması yüzünüzün orantısını tamamlayacak daha şık görünmenizi sağlayacaktır.
- Aviatör Güneş Gözlükleri, 'Damla Model Güneş Gözlükleri' olarak da bilinir. Ray-Ban firmasının ürettiği ilk gözlük modelidir ve Ray-Ban denilince akla ilk bu model gözlükler gelir. Ray-Ban gözlükler hemen her yüze uyumludur. Ray-Ban gözlüğünüzü her zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz.