Doğru ölçü ve bedende sütyen seçimi, gün boyu rahatlık için oldukça önemlidir. Yanlış ölçüde bir sütyen tercihi, gün boyunca devam eden rahatsızlık ile bir kâbus haline gelebilir. Dolayısıyla sütyen alırken doğru ölçüye yönelebilmek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır. Sütyenlerde ölçü ve beden seçimi nasıl olmalıdır? A, B, C ve D Cup nedir ve neye göre seçilir? İşte bilmeniz gereken her şey!

Sütyen ölçüsü, iki aşamada belirlenir. Bunlar göğüs altı çevresi ve göğüs ölçüsüdür. İki aşamalı sütyen ölçüsünden göğüs altı çevresi, santimetre olarak hesaplanır ve 70 ile 95 arasında olmak üzere 80, 85, 90 gibi beşerli aralıklarla sıralanır. sütyen ölçüsünün diğer aşaması olan göğüs büyüklüğü ise A-D arasında olmak üzere harflerle gösterilir. En küçük A, en büyüğü ise D bedendir. Sonuç olarak sütyen ölçüsü bu hesaplamalar sonucunda belirlenir ve 85C şeklinde birleştirilerek ifade edilir. Peki A, B, C ve D cup bize ne anlatır?

A Kup: A kupta göğüs altı ve göğüs çevresi arasındaki fark 12-14 santimetredir. Yani, mezura ile yaptığınız iki ölçüm arasındaki fark bu aralıkta seyrediyorsa A kup tercih edilmelidir.

B Kup: B kup, en çok tercih edilen sütyen ölçüsüdür. B kupta göğüs altı ve göğüs çevresi arasındaki fark 14-16 santimetredir.

C Kup: Göğüs altı ve göğüs çevresi arasındaki fark 16-18 santimetre ise C kup tercih etmelisiniz.

D Kup: D kupta göğüs altı ve göğüs çevresi uzunluğu arasındaki fark 18-20 santimetredir. Örneğin göğüs altı ölçünüz 90, göğüs çevresi 72 ise D kup sütyen tercih etmelisiniz.

E Kup: E kupta ise bu fark 20-22 santimetredir. Bu kup genellikle özel sütyen kategorisindedir. Bu farklar markadan markaya değişiklik gösterse de genel kabul bu şekildedir.

Sütyen ölçüsü hakkında bilmeniz gerekenler

Olması gerekenden küçük ölçüde sütyen tercih ettiğinizde kol altı ve sırt bölgesinde fazla deri görünümü oluşacaktır. Bu kötü bir görünüme sebebiyet vermenin yanı sıra sizi gün boyunca rahatsız eder. Bu sebeple tam olarak ölçünüzü bulmalısınız.

Eğer balenler baskı yapıyorsa ve kuplar olması gerektiği gibi durmayıp katlanıyorsa olması gerekenden büyük bir ölçüde olduğu anlamına gelir. 

Spor sütyeni, büyük kuplu sütyen, balenli sütyen ve tişört sütyen gibi farklı türde sutyenler vardır. Bu sütyenlerin her biri farklı bir amaçla üretilmekte olup rahat olması nedeniyle genellikle balenli sütyen tercih edilmektedir. Örneğin tişört sutyeni tişört altından görünmez ve bu yüzden genellikle yaz aylarında tercih edilir. 

Siz de mezura ile dakikalar içerisinde sütyen ölçünüzü hesaplayabilir ve sizin için ideal olan sütyen seçimini yapabilirsiniz. Sütyenlerde ölçü ve beden seçimi yalnızca görünüş değil, rahatınız ve sağlığınız için de kritik bir önem taşır.