90’ların mom jeans pantolon modelleri geri döndü! Yüksek bel pantolon olarak da halk arasında bilinen mom jeans, ününü 80’lerin ve 90’ların Amerikan dizilerine borçlu. Düşük bel pantolon ya da İspanyol paça pantolonların tahtını geri alan yeni nesil ‘klasiklere’ yakından bakıldığında neler ön plana çıkıyor? Geri dönüşünü neye borçluyuz?

Mom jeans olarak isimlendirilen pantolon modelleri, kısa paça ve yüksek bel detaylarıyla dikkat çekiyor. 90’ların pop kültürünün vazgeçilmezi olan mom jeans pantolon modelleri, uzun zaman hüküm süren düşük bel pantolon trendini de yerinden etti.  Ön planda olan en önemli detayı ise, beden ölçülerinin uyumu ve diğer giyim parçalarıyla yakalayacağı uyum. Kısmen, diğer pantolon modellerine nazaran daha detaycı bir giyim tarzı gerektiriyor diyebiliriz.  Yaz dönemlerinde;  kadınlar açısından askılı tişörtler ve sneaker ayakkabılar eşliğinde görülürken erkekler için uzun, sade ve minimalist bir tişört ile tercih ediliyor. Zira, pantolonun bel kısmının bolluğu ve beli çevrelemesi, tişörtün ya da üst giyimin daha fazla göz önünde olmasında yardımcı.

Mom jeans pantolon için croptop detayı

Sokak giyiminin tamamlayıcısı çanta ve ayakkabının yanısıra tişörtün kesimleri de oldukça önemli bir detay. Tişörtü pantolonun içine sokma fikri size göre değilse croptop tişört, mom jeans akımcıları tarafından sıkça tercih ediliyor. Sleeveless croptop detayları, açık renkteki mom jeans pantolonunuzu ön plana çıkarıyorken elbette aksesuarlar da tamamlayıcı nitelikte ‘zıt renkler ile’ tercih edilir.

Kışın ise, mom jeans pantolon tercih eden kişileri sade ve açık renkli pamuk sweat ile görüyoruz. Zira mom jeans’i bu kadar meşhur eden kişi olan Victoria Beckham, Spice Girls zamanlarında ilk defa bu kombinle çıkmıştı kameralar karşısına.

Elbette sadece croptop üst giyim ya da sweat gibi rahat giyisiler değil, gömlekler de yeni nesil mom jeans severler tarafından da sık sık tercih edilir oldu. Amavelakin gömlek işin içine girdiğinde, ayakkabıdan mont – kazak tercihine kadar her şey değişiyor. Sweat ya da tişört ile gelen sneaker ayakkabı tercihi, mom jean pantolon – nude topuklu ayakkabı tercihini ön plana çıkarıyor.  Böylece, tercih eden kadınlar günlük iş hayatında oluşturabilecekleri bir kombini, gece yaşantısına da sürdürebilirler.

Koyu renk mi, açık renk mi?

Mom jeans pantolon modellerini 90’lardaki trendinden ayıran en önemli detaylardan bir tanesi şu günlerde tercih edilen renk tercihleri ve alternatifleri elbette. İlk popüler olduğu dönemlere dönersek, mom jeans pantolonları ağırlıklı olarak buz mavisi, açık mavi ya da beyaz tonlarında görüyorduk.  Onca yılın ardından asıl değişikliği şimdi yaşadı ve koyu mavi ve diğer koyu tonlarla tercih edilir oldu.  Bu detayı, yine ‘vintage’ silüetli kemer ve ince topuklu ayakkabılar takip ediyor.

Şimdiye dek ağırlıklı olarak farklılıklarından söz ettik. Lakin dikkat çekici bazı detaylar da 90’lardan günümüze olan benzerliği ortaya seriyor. Mom jeans pantolon modelleri, ağırlıklı olarak kıvrımlı paça ya da kısa paça olarak karşımıza çıkmasına karşın; son dönemlerde bu pantolon çeşidini sık sık püsküllü paça tasarımıyla görmek mümkün. Pantolonunun paçasın uzun bulanlar, fakat kısmen farklılık oluşturmak isteyenler, paçaların kıvırmak yerine paçaları kestirip püskülleriyle görünüm elde etmeyi hedefliyorlar.

Ezcümle; mom jeans pantolon trendi hem yaz hem de kış dönemlerinde daha da uzun bir süre kendini koruyacak gibi. Özellikle, mom jeans pantolon modellerinin diğer pantolon modellerine nazaran daha kişiselleştirilebilir, daha fazla kombin oluşturabilir olma özelliği buna en büyük neden oldu.