Evde Saç Boyası Nasıl Uygulanır?

Kuaföre gidip gereğinden fazla para harcayıp saçınızı boyatmaktansa aynı işlemler evde de yaparak yepyeni bir saça sahip olabilirsiniz. Evde saç boyamak daha önce denememiş birisi için zor olabilir ancak dikkat edilmesi gereken maddelere uyulduğu sürece karşılaşabileceğiniz herhangi bir problem yoktur.

Nasıl boyanması gerektiğini maddeler halinde anlatalım.

1- Öncelikle saçınızı 1 ya da 2 gün önce yıkamış olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi saçınızda oluşan doğal yağlar sayesinde saçınızı boyadığınız da boyanın tutma olasılığını arttırmış olursunuz. Mümkünse bu 1 veya 2 günde saç kremi de kullanmamalısınız. Çünkü saç bakım kremleri saçta oluşan doğal yağı yok eder.  Saçınız olması gerekenden daha fazla kuruysa eğer saçınızı boyamayı düşündüğünüz günden önceki bir hafta boyunca saçınızı olabildiğince her gece sıcak su ile yıkayarak en az beş dakika kremlemenizi öneririm. Boyamadan önceki gece de kremlemelisiniz bunu yaptığınız taktir de ise saçınızı boyadıktan sonra saçınızın kuru olması durumunu önlemiş olursunuz. 

2- Bu aşamada ise kötü bir markanın boya ürününü kullanmayınız.  Bu konu tercihinize bağlı olmakla birlikte kalitesi ile öne çıkan Radical Color tercih edilebilirsiniz. Ayrıca Radical Color su bazlı saç boyası amonyak içermeyen yapısı ile saça zarar vermez. Oksidan karışımına gerek duyulmadan saça direk uygulanabilir. Eğer tercihiniz sıra dışı tonlar ise tercihlerinizden birisi bu marka olabilir. Ayrıca Radical Color su bazlı saç boyası bitki özlü geçici bir boya olması onu daha vazgeçilmez bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır.

3- Eşyalarınızın üzerinde kalıcı bir boyanın kalmasını istemiyorsanız eğer saçınızı boyayacağınız alanı örtün ve yanınızda kağıt havlu buldurun. Üzerinize de boyanın damlaması ve leke kalmaması için bir havlu örtmelisiniz.

4- Boyama öncesi saçınızın açıldığından emin olana kadar tarayın bunu yapmanız saç boyasının saçınızda etki etmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte saç hizanızı, kulaklarınızı ve boyun kısmınızın saç boyası tarafından leke kalmaması için vazelinle yoksa boya kitinde bulunan kremle bir şerit halinde sürün bu boyama işlemi sonucunda derinize bulaşmış boyanın daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır.

5- Saç boyasının bulunduğu kutunun içinde ayrıca bulunan eldivenleri kullanmalısınız. Kutunun içinde bulunan şişe içerisinde ise boyayı karıştırabilirsiniz. Ayrıca kutunun üzerindeki talimatları da okumalısınız. 

6- Karıştırmış olduğunuz boyayı oksidanla karıştırınız. 

7- Saçınızı bölümler halinde ayırın ve ayırmış olduğunuz bölümlere saç boyasını uygulamaya başlayın. Boyamış olduğunuz saçınızı kutunun üzerindeki talimata göre süre tutun ve bekleyin.

8- Süre bitince su duru bir şekilde gelene kadar saçınız yıkayın. Saçınızı şampuanla yıkamadan önce bir saat kadar bekleyin bu da boyanın kalıcılığını sağlar. Saçınızı yıkadıktan sonra kutunun içinde bulunan kremle saçınızı yıkayın. Eğer yoksa evdeki saç kreminizi de kullanabilirsiniz.

Açıcı Kullanılmalı Mıdır? 

Saçınızın renginden daha açık bir renk deneyecekseniz ya da önceden boyamış olduğunuz saçın rengini açmak istiyorsanız açıcı kullanmalısınız. Güvendiğiniz bir kuaföre danışarak veya açıcıyı saçınızın zarar görmemesi için kullanmış olduğunuz miktara dikkat ederek açmalısınız.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir 

Kimyasal boyalar yerine bitki özlü boyaları daha çok tercih etmelisiniz. Bitki özlü saç boyalarından en çok bilinen marka Radical Color su bazlı boyadır. Oksidan kullanılmadan saç boyasının uygulanması ise saçınıza zarar verme olasılığınızı ortadan kaldırır. Tercih edeceğiniz saç boyasının tonuna ya da kutu üzerindeki numarasına dikkat ederek almalısınız.