Kalimba, yeni bir hobi edinmek isteyen pek çok kişinin tercih ettiği bir müzik enstrümanı. Aslında geçmişi üç bin yılla kadar dayanıyor. Daha çok Afrika’da düğün, cenaze ve diğer sosyal aktivitelerde çalınan hem cenaze hem de düğün gibi hareketli yerlere uyum sağlayabilen geleneksel bir müzik aleti olarak tanımlanıyor.

Kalimba çalmak için çok önemli müzik yeteneklerinizin olmasına gerek yok. Basit ama elbette ki her müzik aletinde olduğu gibi emek isteyen kalimba, 1900’lü yıllara kadar dünyanın adını hiç duymadığı bir müzik aletiydi. Bugünlerde ise, hem zevkli hem de emeklere kolayca cevap veren bir hobi aracı olarak adını duyurmuş vaziyette.

Kalimba Nasıl Çalınır?

Celeste, Treble ve Alto olmak üzere üç modeli bulunan kalimba, her model için 15 ve 17 tuş seçeneklerinden oluşur. Kalimba notaları da bu tuş sayısına göre yerleştirilir. Hatta kalimba çalmayı daha çabuk öğrenmek için bu metal tuşlara numara verebilirsiniz. Yerli ve yabancı pek çok öğretmen bu yöntemle öğrettiği için de kaynak sıkıntısı çekmezsiniz.

Kalimba modellerini, inebildikleri sesin inceliğine göre değerlendirebiliyoruz. En ince sese Treblen kalimba modeli sahiptir. Alto ise en kalın sesleri çıkarabilen kalimba modelidir.

Kalimba çalmak için olması gereken özellik diye bir durum yoktur. Hevesli herkes, kalimba çalabilir. Ayakta da çalınabilen kalimba da yorulmamak adına nefes alma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bunun dışında kalimba, emeklerinize cevap verecek bir müzik aletidir.

Kalimba Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kalimba diğer adıyla “baş parmak piyanosu” olarak bilinir. İki elinizin arasında sadece baş parmak ile çalınır. Bu bakımdan kalimba seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, elinizin büyüklüğüne göre seçmenizdir.

Kalimba, modeline göre kalın ya da ince olabilir. En çok tercih edilen modeli ise Celeste modelidir. Genelde tercih edilen tuş sayısı ise on yedidir. Bu model, diğer modellere göre daha kalındır. İçi boş ve ahşaptır. Bu gibi bir modelde, eliniz normalden küçükse baş parmağınız tuşlara rahatça basmayabilir. O yüzden, kalimba satın alırken ebatlarını mutlaka incelemelisiniz.

Kalimba, parmak ile çalındığı gibi özel, küçük bir çekiç ile de çalınır.  Yeni başlayanlar için çekiçsiz, klasik kalimba modeli tercih edilebilir.

Kalimba Fiyatları

Son zamanlarda popüler hale gelen kalimba, eskiye nazaran çok daha uygun ve erişebilir fiyatlara sahip. Hemen hemen her yerde karşımıza çıkan kalimba, kullanılan malzemenin kalitesine göre farklı fiyatlara alıcı buluyor.

Kalimba, maun ağacından, Hindistan cevizi kabuğundan, ceviz ağacından üretilmektedir. Ülkemizde coconut kalimba denilen Hindistan cevizi ağacı yapım kalimba modeli de klasik ağaç üretimi kalimba modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca çantalı – çantasız, çekiçli – çekiçsiz gibi seçenekler de fiyat skalasın etkilemektedir.

Ortalama kalimba fiyatı 150 – 300 arasında değişim göstermektedir. 300 ve civarındaki kalimba modelleri jak girişli yani elektrikli müzik aletleri kategorisine girmektedir.